Stare szambo przy świetlicy było wykorzystywane przez wiele lat. Przez ten czas nie było ono modernizowane ani naprawiane. Jego stan był bardzo zły i miało to znaczący wpływ na jego funkcjonalność, a przede wszystkim negatywny wpływ na środowisko.
Zarząd ROD Owoc Naszej Pracy podczas zebrania walnego w połowie marca zaproponował wymianę szamba na nowe. Zgoda została udzielona zdecydowaną większością głosów uczestniczących w zebraniu działkowców.
Pierwsze prace zostały wykonane w połowie maja. Wykopano odpowiedniej głębokości dół, oraz wypoziomowano podłoże.
W poniedziałek (20.05 br.) nowy zbiornik na ścieki został przywieziony i ustawiony przez pracowników firmy, w której zamówiono szambo. Wykonane zostały również potrzebne prace przyłączeniowe. Następnego dnia zostały podjęte prace zsypowe.
Niestety nie obyło się bez komplikacji, na ostatnim etapie prac pękła jedna ze ścian zbiornika.
W związku z zaistniałą sytuacją Zarząd zgłosił reklamację do producenta, który ją przyjął jednocześnie deklarując wymianę szamba. Niestety po upływie dwóch tygodni szambo pozostawało niewymienione. Zarząd otrzymał zwrot środków za wadliwy produkt i mając na uwadze jak najszybsze skończenie prac postanowił zamówić zbiornik u innego dostawcy.
Z dniem 14 czerwca ostatecznie zakończono wszelkie prace związane z wymianą szamba, które jest już w pełni funkcjonalne.
Uwaga: już w sprzedaży najnowszy – lipcowy numer „działkowca” – największe na rynku pismo ogrodnicze. Znaleźć w nim można wiele praktycznych porad na temat najważniejszych zabiegów do wykonania u progu lata. Będą też najnowsze trendy w ogrodowej modzie, inspiracje związane np. z wyborem najlepszych roślin do uprawy, oryginalnymi kompozycjami lub elementami małej architektury oraz wiele innych, aktualnych tematów!
● Lato to pora roku, która należy do kwiatów. Pojawiają się one w każdej grupie – jednorocznych, dwuletnich, trwałych, niezimujących i bylinach. Polecamy te najcenniejsze, kwitnące gatunki, które szczególnie warto wprowadzać na rabaty. Doradzamy też jak dobrze zaplanować rabatę kwiatową, aby cieszyć się jej urokiem praktycznie przez cały sezon wegetacyjny, oczywiście z punktem kulminacyjnym w okresie letnim.
● W rubryce „Porady prawne dla działkowców” podajemy wyjaśnienia najważniejszych i aktualnych kwestii prawnych związanych z użytkowaniem działki i członkostwem w PZD. W tym numerze: „Zwierzęta na działce w ROD”, „Czy zarząd ROD może odłączyć prąd działkowcowi, który zignorował obowiązek okresowej legalizacji licznika energii elektrycznej?”.
● O konieczności ochrony owadów zapylających nie trzeba już nikogo przekonywać. Do nasadzeń na działkach polecamy gatunki charakteryzujące się stosunkowo wysoką wartością nektarową bądź pyłkową oraz długim okresem kwitnienia. Odpowiednie kompozycje roślinne sprawią, że nasz ogród zamieni się kwitnący zakątek, obfitujący w pokarm dla pożytecznych zapylaczy od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni.
● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze: ”Kampania o przyszłość ROD”, „Rozdanie nagród w konkursie »Projekty zagospodarowania działek w ROD«”, „Narada instruktorów ds. ogrodniczych okręgów PZD”.
● Wiele rodzin z dziećmi spędza wakacje na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych. Jakie korzyści może przynieść to najmłodszym? Doradzamy co zrobić, by wspólnie spędzony czas był dla dzieci atrakcyjny i jak zainspirować je do działania. Okazuje się, że przyroda ma nam w tym zakresie bardzo wiele do zaoferowania!
Poza tym w numerze m.in.:
● Rady na czasie – lipcowe zbiory na działce.
● Polecamy dalie giganty!
● Przedstawiamy ogrodowe trendy z Chelsea Flower Show 2024.
● Aranżujemy miejsce wokół kompostownika.
● Budujemy podpory dla pnączy.
● Urządzamy działkę bez plastiku.
● Polecamy pyszne, zdrowe i orzeźwiające soki z warzyw i owoców!
A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty nasadzeń, artykuły o uprawie, pielęgnacji, ochronie roślin, zdrowym odżywianiu oraz wiele innych interesujących tematów!
Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko cenna wiedza i klucz do sukcesu w uprawie działki, to również recepta na zdrowy styl życia!
W sobotę 15.06.2024 od godziny 11.00 na terenie zarządu naszego ROD słychać było ogrom świetnej zabawy. Festyn z okazji dnia dziecka przysporzył naszym dzieciom dużo radości pomimo kapryśnej pogody.
Teren przy zarządzie na kilka godzin zmienił się w miejsce, w którym słychać muzykę radość i śmiech. Wszystko dzięki animatorce, która zapewniła dzieciom niezapomniane atrakcje. Nasi podopieczni bawili się m.in. w deszcz kolorowych piłek, bieg w giga gaciach czy przeciąganie liny wraz z rodzicami, nie zabrakło również piany i wielkich baniek mydlanych. Zabaw było tyle, że każde dziecko znalazło coś dla siebie.
Podczas festynu miała miejsce również wystawa gołębi hodowlanych jednego z naszych działkowców. Różnorodność prezentowanych ptaków przyciągnęła uwagę nie tylko najmłodszych.
Zwieńczeniem zabawy były odwiedziny dwóch specjalnych gości, którzy przybyli do naszych dzieci. Garfield i Panda chętnie pozowali do zdjęć nie tylko z dziećmi ale i z opiekunami, a na koniec wręczyli pamiątkowe medale oraz drobny upominek każdemu uczestnikowi. Zwieńczeniem zabawy były odwiedziny dwóch specjalnych gości, którzy przybyli do naszych dzieci. Garfield i Panda chętnie pozowali do zdjęć nie tylko z dziećmi ale i z opiekunami, a na koniec wręczyli pamiątkowe medale oraz drobny upominek każdemu uczestnikowi.
Soda oczyszczona jest bezpiecznym i skutecznym naturalnym preparatem, który może być z powodzeniem używany w ogrodzie do zwalczania niektórych szkodników, chorób oraz chwastów. Nie szkodzi ludziom, roślinom, produktom pochodzenia roślinnego oraz pożytecznym owadom, w tym pszczołom. Dowiedz się, jakie jest zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie, jak sporządzać samodzielnie skuteczne preparaty na jej bazie i w jaki sposób je stosować. Oto 5 popularnych przykładów zastosowania sody oczyszczonej w ogrodzie!
1. Soda oczyszczona do zwalczania szkodników
Roztwór z sody oczyszczonej ma zastosowanie do zwalczanie szkodników. Jest skuteczny na mszyce, roztocza i mączliki. Mszyce, jako owady roślinożerne żerują na roślinach uprawnych i ozdobnych, w tym kwiatach uprawianych w ogrodach oraz w domu. Można je łatwo rozpoznać, ponieważ zawsze występują w koloniach. Owady te, w zależności od gatunku mogą mieć czarne, zielone, żółte lub pomarańczowe barwy. Roztocza są pajęczakami, należą do nich m. in. przędziorki, w tym często spotykany na roślinach przędziorekchmielowiec. Żerują na roślinach uprawianych w gruncie oraz pod osłonami. Mączliki należące do pluskwiaków przypominają z wyglądu małe muchy z białymi skrzydłami. Atakują rośliny uprawne na polu i pod osłonami. Najbardziej znanym jest mączlikszklarniowy.
Sporządzenie roztworów z sody przeciwko szkodnikom:
1/4 łyżeczki sody oczyszczonej dodać do 1 litra ciepłej wody. Następnie dodać 1/2 łyżeczki oleju jadalnego. Roztwór wymieszać i wstrząsnąć.
1 łyżeczkę sody oczyszczonej dodać do 2 l ciepłej wody. Do uzyskanego roztworu dodać parę kropli płynu do mycia naczyń lub 2 ml szarego mydła. Roztwór wymieszać i wstrząsnąć.
2 łyżki stołowe sody oczyszczonej dodać do 4 litrów wody. Roztwór wymieszać i wstrząsnąć.
Opryski sodą przeciwko szkodnikom wykonuje się za pomocą opryskiwacza ręcznego lub na większych powierzchniach za pomocą opryskiwacza plecakowego. Roztworami sody można również przecierać liście roślin doniczkowych. Zabiegi powinny być powtarzane kilkakrotnie w odstępach co 3-4 dni.
2. Soda oczyszczona do zwalczania chorób roślin
Roztwory z sody oczyszczonej pomagają zwalczać choroby grzybowe roślin. Mają zastosowanie w zwalczaniu takich chorób jak: mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, plamistości liści.
Sporządzenie roztworu z sody do zwalczania chorób roślin:
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej i 5 ml szarego mydła dodać do 1 litra ciepłej wody. Zamieszać i wstrząsnąć.
Pierwszą oznaką działania preparatu na bazie sody przeciwko mączniakom jest ściemnienie jasnego wcześniej nalotu. Proces ten zachodzi na drugi dzień po zastosowaniu oprysku.
Opryski sodą przeciwko chorobom grzybowym wykonuje się, podobnie jak w przypadku oprysków na szkodniki, za pomocą opryskiwaczy i powtarza kilkakrotnie.
Warto wiedzieć! Dodatek tłuszczu (oleju, mydła, płynu do naczyń) do roztworów na bazie sody zwiększa przyczepność (przyleganie) preparatu do rośliny.
3. Soda oczyszczona do zwalczania chwastów
Sodę oczyszczoną stosuje się jako środek zapobiegający rozwojowi chwastów w takich miejscach jak szczeliny między kamieniami lub między płytkami np. na ścieżce ogrodowej. Po wyplewieniu chwastów wybrane miejsca zasypuje się sodą oczyszczoną. Zabieg ten w znacznym stopniu ogranicza ich dalszy rozwój.
Opryski sodą na szkodniki, choroby grzybowe i przeciwko chwastom mogą być powtarzane kilkukrotnie. Preparaty naturalne, takie jak soda oczyszczona nie działają tak szybko jak środki chemiczne, są mniej inwazyjne, dlatego celowe jest kilkukrotne, w miarę potrzeby zastosowanie środka. Najlepiej opryski wykonywać wczesnym wieczorem, ponieważ o tej porze zmniejsza się nasłonecznienie, obniża temperatura powietrza oraz często ustaje silny wiatr.
4. Soda oczyszczona na mrówki
Mrówki pełnią pożyteczną rolę w ogrodzie, ale gdy jest ich zbyt dużo, tworzone przez nie kopce utrudniają ukorzenienie się roślinom uprawnym, a mrówki dostają się też do pomieszczeń. Należy wówczas ograniczyć ich populację. Jak się okazuje soda oczyszczona to doskonały naturalny preparat na mrówki w ogrodzie. Należy nią posypywać miejsca, gdzie w nadmiarze gromadzą się mrówki.
5. Soda do przedłużania świeżości kwiatów ciętych
Kolejne zastosowanie sody oczyszczonej to przedłużanie trwałości kwiatów ciętych. Około 1/2 łyżeczki sody należy wsypać do wazonu i wymieszać. Preparat ogranicza więdnięcie kwiatów.
Okręgowy Zarząd, działając na podstawie § 110 ust. 2 pkt. 2 Statutu PZD w związku z § 7 Statutu PZD, po zapoznaniu się z wnioskiem Komisji Oświatowej Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, postanawia:
§ 1
1. Ogłosić na rok 2024 konkurs pn. ,,Wzorowa działka”.
2.Ogłosić na rok 2024 konkurs pn. ,,Najlepsza działka sadowniczo-warzywna”.
3. Ogłosić na rok 2024 konkurs pn. ,,Wzorowa uprawa pomidorów”.
-Regulaminy konkursu stanowią- załączniki nr 1 do uchwały.
-Ankieta konkursowa stanowi załącznik nr 2 do uchwały.
-Zgoda na publikowanie zdjęć i przetwarzanie danych osobowych stanowią, załącznik nr 3 do uchwały.
§2
Do udziału w konkursie mogą być zgłaszane działki zrzeszone w Polskim Związku Działkowców.
Zgłoszenie powinno zawierać numer działki, nazwę ogrodu oraz imię i nazwisko użytkownika lub użytkowników wraz z adresem korespondencyjnym i telefonem (brak w/w informacji kontaktowych dyskwalifikuje w udziale w konkursie).
Działka będąca laureatem w ubiegłym roku może ponownie brać udział w konkursie po zachowaniu 2-letniej karencji.
Zgłoszenia działki dokonuje Zarząd ROD za zgodą działkowca lub sam działkowicz.
ROD który zgłosił lub działkowicz z danego ROD zgłosił działkę do konkursu pokrywa koszt przejazdu laureatów po odbiór nagrody lub wyróżnienia zdobytego w konkursie.
6. Termin zgłoszenia mija z dniem 30. czerwca 2024 r.
§3
Okręgowa Komisja Konkursowa wybierze po 10 laureatów, na podstawie zdjęć, które należy przesłać w załącznikach do dnia 30.06.2024 roku i przeprowadzi ich lustrację.
Dodatkowo zostaną wyróżnione działki w kategoriach:
Działka kwiatowa ( bon o wartości 200 zł )
Działka sadownicza ( bon o wartości 200 zł )
Działka warzywnicza ( bon o wartości 200 zł )
Komisja Konkursowa sporządzi ze swojej pracy protokół wraz z wnioskami na potrzeby Okręgowego Zarządu PZD w Szczecinie.
§4
Laureaci konkursu otrzymają nagrody rzeczowe (bony) i dyplomy: I miejsce bon o wartości 600 zł II miejsce bon o wartości 500 zł III miejsce bon o wartości 400 zł
§ 5
Wyniki konkursu ogłoszone zostaną na stronie internetowej Okręgu PZD w Szczecinie oraz w trakcie uroczystości podsumowania działalności konkursowej i oświatowej w roku 2024.
15.06.2024 roku od godziny 10:00 na działkach w rejonie Luxpol będzie rębak. Jeżeli ma ktoś z państwa potrzebę usunięcia gałęzi proszę o ich zebranie przy swojej działce. WAŻNE! Prosimy o obecność dwóch mężczyzn do pomocy przy obsłudze rębaka! Proszę o kontaktowanie się z gospodarzem (działka 36L)
23 maja br. Sejm rozpatrzył poprawki Senatu do ustawy o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej(_). Akt reguluje – do końca 2024r.- kwestię mechanizmów chroniących przed wzrostem cen energii.
W kontekście ROD najważniejsze jest utrzymanie, do końca 2024r., mechanizmu 250kWh (na działkę) wg ceny z 2022r. – dotychczas w 2024r. było to 125 kWh i do czerwca br. Ustawę przekazano Prezydentowi Andrzejowi Dudzie do podpisu.
Obsługujemy pliki cookies. Jeśli uważasz, że to jest ok, po prostu kliknij "Akceptuj wszystko". Możesz też wybrać, jakie chcesz ciasteczka, klikając "Ustawienia".